Co jsou to solární panely a jak fungují?


Určitě jste už několikrát na střeše nějakého domu viděli solární panely. Černé velké obdélníky, kterých může být jen několik, ale mohou také pokrývat celou střechu. Možná jste se zpočátku divili, co to je, než jste zjistili, že se jedná o zařízení na výrobu energie. Pojďme se teda na solární panely a na to, co to ve skutečnosti je, podívat. Věděli jste, že množství slunečního světla, které dopadne na zemský povrch za necelé dvě hodiny stačí k tomu, aby pokrylo spotřebu energie po celém světě na celý rok? Je to šílené, že? Bohužel, zatím nemáme prostředky k tomu, abychom dokázali využívat veškerou tuto energii a možná to v budoucnu ani nebude možné.

solární panely

Ale naučili jsme se alespoň část solární energie přeměňovat na elektřinu, což nám hodně usnadnilo život a šetří naše peněženky. Sluneční záření se na energii proměňuje několika způsoby. Možná pro vás bude nejznámější fotovoltaika. Tato technologie se používá v solárních panelech. V těch se nachází FV článek. Když na něj posvítí slunce, článek vstřebá energii a je vytvořen elektrický náboj. Ten se pohybuje uvnitř panelu a způsobuje tak tok elektřiny způsobenou sluncem. Někdy se využívá k vyrábění sluneční energie spíše zrcadel.

solární neergie

Jak? Zrcadla se využívají k odrazu slunečního záření a jeho koncentraci na přijímač. Ten do sebe v podstatě nasaje sluneční energii, přemění ji na teplo a buď může okamžitě začít vyrábět elektřinu, nebo si uložit získanou energii na později. Tato technologie ale není na rozdíl od fotovoltaiky určena k domácímu využití, ale spíše do velkých solárních elektráren, které jsou různě po světě. A co finanční náklady? Samozřejmě, vstupní investice, pokud si chcete pořídit domů solární panely, bude vyšší. Ale vyplatí se vám. Navíc, můžete dokonce získat od státu na pořízení solární elektrárny dotace, a to i ve výši několik stovek tisíc.

Contacts:
Posted by: on